PILECKI Witold (1901-1948)
pseudonimy „Witold", „Tomek", „Romek",
nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński", „Roman Jezierski, „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński", kryptonim „T-IV";
oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego.
podpis Rotmistrza Pileckiego

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Raport Witolda Pileckiego po włosku

Nakładem włoskiego wydawnictwa Piemme Voci ukazał się raport „ochotnika do Auschwitz” – Witolda Pileckiego. Publikacja bazuje na tłumaczeniu Józefa Garlińskiego wydanym w języku angielskim. Przypomnijmy, iż w 2012 r. ukazała się angielska wersja o tytule „The Auschwitz Volunteer”, a w styczniu 2014 r. raport został wydany w języku chińskim.

Raport Witolda to zbiór dokumentujący sytuację w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Dzięki niemu kierownictwo Armii Krajowej dowiedziało się skali okrucieństwa niemieckiego okupanta.

Witold Pilecki, za przyzwoleniem swoich przełożonych, we wrześniu 1940 r. dał się złapać w organizowanej przez Niemców łapance na warszawskim Żoliborzu i w ten sposób przedostał się do KL Auschwitz. Jego zadaniem było stworzenie wewnętrznej siatki konspiracyjnej, gotowej do działań bojowych w przypadku zorganizowanego przez wojska alianckie ataku na obóz. Wraz z dwoma kolegami udało mu się szczęśliwie zbiec w kwietniu 1943 r.

Wstecz
Drukuj
Generuj plik PDF
Poleć stronę znajomemu