RTM WITOLD PILECKI

Strona znajduje się w archiwum.

Raport Witolda Pileckiego po chińsku

„Ochotnik do Auschwitz – więcej niż odwaga" – pod takim tytułem ukaże się w języku chińskim raport Witolda Pileckiego z pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Publikacja trafi do chińskich czytelników 22 stycznia 2014 r., a jej wydawcą jest Acropolis z Tajwanu.

„My, Tajwańczycy czytaliśmy i oglądaliśmy wiele historii dotyczących Auschwitz, ale nigdy nie padło tam nazwisko Witolda Pileckiego – człowieka, który dobrowolnie dostał się do Auschwitz i opisał, co tam zobaczył na własne oczy. Raport Pileckiego to niesamowity dokument; dla mnie nie jest to opis ofiary, ale świadka, i czytając go, zrozumiałam, że historia Auschwitz, historia II wojny światowej, ale i historia Polski nie jest pełna bez postaci Pileckiego. Na Tajwanie wiemy o Auschwitz, znamy historię II wojny, ale nie wiedzieliśmy o Pileckim i dlatego zdecydowaliśmy się opublikować Raport po chińsku. Cały czas odkrywamy prawdę o tym, co wydarzyło się w XX wieku także dzięki Pileckiemu i dlatego patrzę na niego jak na bohatera naszych czasów" – powiedziała Patience Chuang, właścicielka tajwańskiego wydawnictwa Acropolis.

Książka jest między innymi efektem prezentacji albumu IPN i wystawy dotyczącej życia i dokonań Witolda Pileckiego, które zaprezentowano w lutym 2011 roku na Międzynarodowych Targach Książki w Tajpej.